Bugun...Hutbeyi İşaret Diliyle Anlatıyor...
Tarih: 06-01-2016 18:47:27 + -


Şehitler Camisi İmam Hatibi Ahmet Aydın, Kütahya Halk Eğitimi Merkezi'ndeki kurslarla geliştirdiği işaret dilini, görevini yaparken aktif şekilde kullanıyor.


Hutbeyi İşaret Diliyle Anlatıyor...

Kütahya'da, bir caminin imam hatibi, cuma günleri okuduğu hutbeyi, işitme engelliler için aynı anda işaret diliyle anlatıyor.
Şehitler Camisi İmam Hatibi Ahmet Aydın, Kütahya Halk Eğitimi Merkezi'ndeki kurslarla geliştirdiği işaret dilini, görevini yaparken aktif şekilde kullanıyor. Yaklaşık 1 yıldır işitme engellilere Kur'an-ı Kerim de öğrettiğini belirten Aydın, "Kur'an öğrettiğim işitme engellilerimizden Allah razı olsun Kuran okumaya başlayanlar var. Bu işi eksiklik olarak gördüğümden dolayı daha da önemsedim. Hutbeleri anlamamalarına üzüldüğümden dolayı onlara hutbeyi de işaret diliyle sunmak için gayret gösterdim. Elhamdülillah bunu da başardık. Daha da arttırabileceğime inanıyorum" diye konuştu.
İşitme engelli vatandaşlar uygulamadan memnun
Cuma namazını Şehitler Camisi'nde kılan işitme engelliler de uygulamadan çok memnun olduklarını ifade ediyorlar. Daha önceleri hutbeden hiçbir şey anlamadıklarını belirten işitme engelli vatandaşlar, söz konusu uygulamayla hutbeyi anlayabildiklerini söylüyorlar.
İmamlara işaret dili eğitimi veriliyor
Diyanet İşleri Başkanlığınca yürütülen proje kapsamında din görevlileri, hutbe ve vaazları işitme engellilere işaret diliyle aktarabilmek için eğitim alıyor. Eğitimde, din görevlilerine, işaret dilinin ve işitme engelli bireylerin yapısı, işitme engellilerle iletişim kurma teknikleri, Türk işaret dilindeki kavramlar ve karşılıkları, itikat, ibadet ve ilmihal kavramlarının işaret dilindeki karşılıklarıyla hutbe ve vaazların işaret diline çevrilmesi konularında bilgiler aktarılıyor.
 
 
 
 
 
 Bu haber 933 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İbretlik Resimler
  İbretlik Resimler
 • Herkesi ilgilendiren bir iş.
  Herkesi ilgilendiren bir iş.
 • Kardeşlik örneği
  Kardeşlik örneği
 1. İbretlik Resimler
 2. Herkesi ilgilendiren bir iş.
 3. Kardeşlik örneği
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
  resim yok
 • Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
  Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
 • Fatiha Suresi Abdulsamed
  Fatiha Suresi Abdulsamed
 1. Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
 2. Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
 3. Fatiha Suresi Abdulsamed
VİDEO GALERİ
YUKARI