Bugun...Müslümanların Takvimi Hicri Takvim Hakkında Önemli Gelişme
Tarih: 24-06-2015 20:32:41 + -


Diyanet İşleri Başkanlığı, Müslümanlar arasında ramazan ayının başlangıcı ve bayramlar gibi dini günlerin belirlenmesinde birlik sağlanmasına ve hicri takvim birliğine katkı sağlamak amacıyla ....


Müslümanların Takvimi Hicri Takvim Hakkında Önemli Gelişme

Diyanet İşleri Başkanlığı, Müslümanlar arasında ramazan ayının başlangıcı ve bayramlar gibi dini günlerin belirlenmesinde birlik sağlanmasına ve hicri takvim birliğine katkı sağlamak amacıyla "Uluslararası Kameri Ay Başları ve Hicri Takvim Birliği Kongresi" düzenleyecek.
İslam ülkelerinde ve hatta aynı şehirlerde Ramazana farklı tarihlerde başlanmasını ve bu nedenle bayramın da farklı günlerde yapılmasını, tevhit eksenli bir dinin ve geleneğin ruhuna aykırı bulan Diyanet İşleri Başkanlığı, İslam ülkelerindeki ilgili ilim adamlarını, astronomları ve karar merciinde bulunan yetkilileri bir araya getirecek kapsamlı bir toplantı yapma kararı aldı. 
2016 yılının Mart ayında düzenlenmesi planlanan "Uluslararası Kameri Ay Başları ve Hicri Takvim Birliği Kongresi"nde, konunun fıkhî, astronomik ve toplumsal boyutlarını ele alan üç sunumla mevcut durum ortaya konulacak.
Kongreye sunulan somut çözüm önerileri ve takvim teklifleri üzerinde tartışmalar yapılması öngörülüyor. 
Takvim teklifleri hususunda açık davet
Bu kapsamda, fıkıh ve astronomi uzmanlarından oluşan Bilim Heyeti, ilim adamları, astronomlar ve hicri takvim konusunda uzmanlaşmış kişileri, kameri ay başlarında birlik sağlanması hususundaki önerilerini ve takvim projelerini sunmaya davet ediyor. 
Takvim önerilerinin ise 30 Eylül 2015 tarihine kadar sunulması isteniyor. 
Takvim tekliflerinde aranan özellikler
Sunulacak olan takvim önerilerinde, şu özelliklere yer veriliyor: 
"Astronomi biliminin ve İslam fıkhının genel ilkelerine ve kurallarına uygun hazırlanmalı, takvimleri hazırlarken kullandıkları verileri ve uyguladıkları ilmi esasları açıkça ortaya koymalı, en az bir hicri yıla ait örnek takvimle müşahhas hale getirilmeli, günlük hayatta kolayca kullanabilecek nitelikte olmalı."
7 dilde kongre
Türkçe, Arapça, İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca ve Rusça dillerinde tercümesi yapılacak kongrenin Genel Sekreteri Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz Ünal olacak.
Kongrenin bilim komisyonunda ise Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmed Yaman ile Prof. Dr. Ali Muhyiddin el-Karadâğî, Prof. Dr. Sâcid Özdemir, Mühendis Muhammed Şevket Avde, Prof. Dr. Şeref el-Kudât, Dr. Zülfikar Şâh, Ahmed Câballâh, Dr. Heymen Mütevellî, Dr. Muhammed Garîb, Dr. Mühendis Celâleddîn Hancı, Dr. Mustafa Bülent Dadaş ve Astronom İlhami Aşıkkaya bulunuyor.
Bu haber 1174 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İbretlik Resimler
  İbretlik Resimler
 • Herkesi ilgilendiren bir iş.
  Herkesi ilgilendiren bir iş.
 • Kardeşlik örneği
  Kardeşlik örneği
 1. İbretlik Resimler
 2. Herkesi ilgilendiren bir iş.
 3. Kardeşlik örneği
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
  resim yok
 • Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
  Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
 • Fatiha Suresi Abdulsamed
  Fatiha Suresi Abdulsamed
 1. Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
 2. Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
 3. Fatiha Suresi Abdulsamed
VİDEO GALERİ
YUKARI