Bugun...Paralelci-Ulusalcı bir oldu başörtülüye ceza verdi
Tarih: 02-05-2015 03:59:57 + -


Paralelci-Ulusalcı ittifakının mağduru başörtülü öğrenci oldu. Paralelcilerin Eğitim Sendikası Aktif-Sen üyesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Akın Öztürk, ulusalcı Eğitim-Sen üyeleriyle birlikte hareket ederek Kırklareli Yahya Kemal Beyatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyan başörtülü öğrenciye, ‘kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı hareket ettiği’ gerekçesiyle disiplin cezası verdi.


Paralelci-Ulusalcı bir oldu başörtülüye ceza verdi

Paralelcilerin eğitim sendikası Aktif-Sen üyelerinin, ulusalcı Eğitim-senlilerle birlikte başörtülü öğrencileri cezalandırdığı ortaya çıktı. Kırklareli Yahya Kemal Beyatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kılık kıyafet yönetmeliğine uymadığı gerekçesiyle 19  öğrenciye ceza verildiği, Aktif-Sen üyesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Akın Öztürk’ün de ceza yönünde oy kullandığı öğrenildi. Aralarında başörtülü olduğu için notları düşürülerek kınama cezası verilen N.G.’ye, tam bir yıl sonra özür dilenerek ‘Teşekkür Belgesi’ verildi. 

ULUSALCI VE PARALELCİ İŞBİRLİĞİ YAPILDI

2 Mayıs 2014 tarihinde okulun Disiplin Kurulu üyeleri toplandı ve 19  öğrencinin Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ne aykırı davranışları ele alındı. 

Başörtülü öğrencilerden N.G.’ye notlarının düşürülmesi ve kınama cezası verilmesine imza atan üyelerden Fatma Başkurt’un Eğitim-Sen’e üye olan ulusalcı bir isim olduğu öğrenildi. Yine başörtülü öğrenci N.G.’ye ceza verilmesinde herhangi bir sakınca görmeyen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi veren öğretmen Akın Öztürk’ün ise Paralel’e yakınlığıyla bilinen Aktif-Sen üyesi olması “Ulusalcı, paralelci işbirliğiyle başörtülü öğrenciye ceza verildi.” yorumlarına neden oldu.  

 “BABAM GÜLEN’İN SOHBETLERİNİ DİNLER”

Kamuoyunda Paralel Yapı’nın derneği olarak bilinen Aktif-Sen üyesi olduğu öğrenilen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini veren öğretmen Akın Öztürk’e bilinmeyen numaralar servisinden aldığımız 0545-82556..  numaralı hattan ulaşmaya çalıştık. Telefona çıkan Akın Öztürk’ün oğlu, “Babam Fetullah Gülen’in sohbetlerini dinler ve toplantılarına gider.” dedi.  

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENİ BABA  OĞLUNU YALANLADI

Yahya Kemal Beyatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi veren öğretmen Akın Öztürk’e hakkındaki iddiaları soru olarak yönelttik.“Sizin Paralel Yapı’ya yakınlığıyla bilinen Aktif-Sen üyesi olduğunuz ve hala Paralel Yapı’nın toplantılarına katıldığınız iddia ediliyor. Ne diyeceksiniz?” şeklindeki sorumuza Akın Öztürk şöyle cevap verdi: “Yok yok öyle bir şey. Yalan onlar. Kimsenin bir şeyine falan katılmadım. Yalan onlar. Sizin dininiz size bizim dinimiz bize.”

İNKARA KALKIŞTI

Aktif-Sen üyesi Akın Öztürk sadece okula başörtülü olarak geldiği için 02.05.2014 tarihinde okulun Disiplin Kurulu’na sevk edilerek ceza verilen N.G. isimli öğrenciye başörtülü olduğu için ceza verilmediğini iddia etti. “Peki hangi gerekçeyle ceza verdiniz?” şeklindeki sorumuza ise Öztürk, “Sen yönetmeliği okudun mu? Yönetmeliğe bir bak. Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ne göre ceza verdik.” dedi. Öztürk’ün bu cevabı Paralel Yapı’nın sürekli kullandığı takiye yöntemlerini akla getirdi. 

BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRENCİYE CEZA 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine giren bir öğretmen olarak başörtülü bir öğrenciye ceza verilmesini nasıl değerlendirdiği yönündeki sorumuz üzerine açıklamada bulunan Akın Öztürk, “Ben seni anlamadım ki. Yani sen daha dindarsın ben daha az mı dindarım? Başörtüsüne sen önem veriyorsun da ben vermiyor muyum? Ben de veriyorum. Yönetmelik ne ise biz yönetmeliği uyguladık. Bu kadar basit.” şeklinde konuştu. 

GEZİCİ FATMA BAŞKURT, OKULDA CADI AVI BAŞLATMIŞ

Kırklareli eğitim camiası tarafından “Ulusalcı ve Gezici” olarak bilinen Yahya Kemal Beyatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür yardımcısı Fatma Başkurt başörtülü öğrencilerin ceza alması için okulda adeta cadı avı başlatan elebaşı olarak bildiriliyor. Başkurt, Gezi ayaklanmasına destek verdiği yönündeki iddiayı yalanlamadı. Başkurt, “Sizin ulusalcı olduğunuz ve Gezi olaylarına katıldığınız iddia ediliyor, bu doğru mu?” şeklindeki sorumuza “Gelin yüz yüze görüşelim” diyerek telefon görüşmemizi sonlandırdı. 

BABA Y.G.: PARALELCİLER KIZIMI MAĞDUR ETTİ

Okuldaki ders başarısı yüksek olduğu halde sadece başörtülü olması nedeniyle notları düşürülerek kınama cezası verilen N.G.’nin babası Y.G. Akit’e yaşadığı skandal olayı anlattı. Başörtüsü nedeniyle mağdur edilen N.G.’nin babası Y.G. “Kızıma sadece başörtülü olduğu için kınama cezası verilerek teşekkür belgesi verilmedi, notları düşürüldü. Kızımın psikolojisi o dönem çok bozuktu. Bundan bir ay önce yani aradan tam bir yıl geçtikten sonra ise kızımın notları düzeltilerek teşekkür belgesi verildi. İmkanım olsa kızımı ve bizi mağdur eden okul yöneticileri hakkında tazminat davası açmak istiyorum.” dedi. 

OKUL MÜDÜRÜ HÜRRİYET ÖZTÜRK YASAKÇILARI SAVUNDU

 Yasakçı öğretmenlerle görüşülmesinden rahatsız olarak Akit’i arayan Yahya Kemal Beyatlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdiresi  Hürriyet Öztürk, Paralel Yapı’nın ve yasakçı öğretmenlerin savunuculuğunu yaptı.  02 Mayıs 2014 tarihinde toplanan okul disiplin kurulunun Kılık Kıyafet Yönetmeliğine uymayan 19 öğrenciye ceza verildiğini belirten Öztürk, “Bir sene sonra da olsa çocuk belgesi almış. Davranış notu iade edilmiş. Teşekkür belgesini almış. Soruşturma açılarak gerekli incelemeler yapıldı. Bir sene sonra benim personelim, öğretmenlerim rahatsız ediliyor da değişik değişik sorular soruluyor? Ben bunu anlamak istiyorum. Bir okul müdürü olarak ben personelimin arkasında durmak zorundayım. Benim öğretmenlerim kesinlikle paralelci değil. Onu kesinlikle söyleyeyim size, kesinlikle paralelci değiller.” şeklinde konuştu.  
Editör: Abdurrahman Alkan Aslan

Bu haber 2808 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İbretlik Resimler
  İbretlik Resimler
 • Kısaca 2017
  Kısaca 2017
 • Büyükler Bir Söyler Hikmeti
  Büyükler Bir Söyler Hikmeti
 1. İbretlik Resimler
 2. Kısaca 2017
 3. Büyükler Bir Söyler Hikmeti
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
  Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
 • Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
  Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
 • Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
  Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
 • Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
  Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
 • Fatiha Suresi Abdulsamed
  Fatiha Suresi Abdulsamed
 1. Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
 2. Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
 3. Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
 4. Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
 5. Fatiha Suresi Abdulsamed
VİDEO GALERİ
YUKARI