Bugun...Suriyede Son Durum... Suriyede Neler Oluyor
Tarih: 10-01-2014 04:56:42 + -


Suriye'de son günlerde yaşanan karışıklıklar bir çok kişinin aklını bulandırmış durumda. Suriye'de neler oluyor? Kim haklı kim haksız olduğunu anlamayanların sayısı bir hayli fazla.


Suriyede Son Durum... Suriyede Neler Oluyor

Suriye’de Neler Oluyor?

Son günlerde Suriye’de yaşanan Irak Şam İslam Devleti  (IŞİD) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasındaki  çatışmaların sebebi ne?

Kim haklı kim haksız?

 Bu olay ne zaman başladı?

Neden başladı?

Nasıl başladı?

Burada bir fitne mi var?

Suriye’de neler oluyor?

Yaşanan bu son olaylardan sonra biliyorum ki birçok kardeşimizin kafasında bu sorular oluşmuş durumda. Bazı kardeşlerimiz Allah’a şükür gerçekleri görmüşler, bazıları yeni yeni görmeye başlıyorlar, bazıları ise tabiri caizse at gözlüklerini takmışlar sadece önlerini görüyorlar. Dolayısıyla savundukları şey ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmeden körü körüne savunuyorlar. Tabi ki dinimizde böyle bir şey söz konusu değildir. Ben Özgür Suriye Haber Ajansı (ÖSHA) kurucusu olarak, haber yaparken gelen tepkilerin hangi taraftan geldiğini, nasıl geldiğini çok açık bir şekilde görüyorum ve gerçekten o arkadaşlar için üzüntü içerisindeyim. Bu sebepledir ki, Suriye’de neler olup bittiğini bilmeyen ve bu konuda kafası karışık olanlar için gerçekleri anlatmayı bir görevim olarak addediyorum.

Öncelikle kimin makalesini okuyorum diye içinizden geçiriyor olabilirsiniz, bu yüzden kendimi tanıtma gereği duymaktayım. Aslen Suriyeli olup doğma büyüme İstanbulluyum. Yukarıdada belirttiğim gibi 1 yılı aşkın süredir yayın yapan Özgür Suriye Haber Ajansı (ÖSHA) kurucusu olup, gerek  Suriye Devrimi’nden önce gerekse devrim sürecinde Suriye’ye çok defa  girmiş, oraları gezmiş, olayları kendi gözüyle görmüş ve ümmetin uyanması için elinden ne geliyorsa yapmaya çalışan bir vatandaşım.

Herkesin bildiği gibi 15 Mart 2011 tarihinde Suriye halkı yıllardır süren Baas zulmüne başkaldırdı ve Suriye Devrimi’nin ilk kıvılcımları çakılmış oldu.  Devrim içerisinde hata yapan gruplar oldu. Biz, ister Özgür Suriye Ordusu  (ÖSO) tarafından olsun ister Nusret Cephesi tarafından olsun isterse başka bir birlik tarafından olsun yapılan bu hataları görüyor ve kabulleniyoruz. Örnek olarak ÖSO’dan  bir tugay  yanlış bir şey yaptığında biz bunu haberlerimizde eleştiriyoruz, bunun misalleri elimizde mevcuttur. Fakat şöyle bir olay var ki, birisi bir hata yapar sadece bir bölgeyi, bulunduğu yeri etkiler. Fakat diğeri gelir bir hata yapar koskoca bir devrimin geleceğini etkiler. İşte bu iki tarafın yaptığı hata bir değildir, dolayısıyla ikisi bir tutulamaz. Burada neden bahsedildiğini birazdan anlayacaksınız.

Masumca taleplerle başlayan fakat Baas rejiminin silahla karşılık vermesi sonucu silahlı mücadeleye dönüşen devrim, iki senedir  şiddetini her geçen gün arttırarak devam ediyor. Devrimin ikinci senesi olan 2013 yılının Nisan aylarında ‘’Irak Şam İslam Devleti’’ adında bir birlik belirdi Suriye topraklarında. Her ne kadar üstü örtülmeye çalışılsa da bu birlik ile Nusret Cephesi arasında bazı ihtilaflar meydana geldi. Bu ihtilaflar Nusret Cephesi’ni olumsuz etkileyerek birçok kişinin Nusret Cephesi’nden ayrılıp IŞİD’e katılmasına sebep oldu. IŞİD denilen birlik, daha önce Irak topraklarında uzun süredir mücadele eden ve eski adı ile ‘’Irak İslam Devleti’’ olarak bilinen bir örgüttür. Bu birlik bir anda Suriye’ye girerek adına Şam kelimesini eklemiş ve ‘’Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’’ adını almıştır. Bu şekilde eski bir birlik olduğu için Irak’tan ve diğer Arap ülkelerinden büyük maddi destek almaktadır. 2013 yılının Nisan aylarında Suriye’de görülen bu birlik her geçen gün dikkatleri üstüne çekip kendisi hakkındaki şüpheleri arttırıyordu. Şimdi  IŞİD ‘in Suriye’de neler yaptığının sadece bir kısmını sizlere aktaracağım;

Nusret Cephesi ile Rakka’da, Deyr Ezzor’da ve Haseke’de savaştı. Nusret Cephesi’nin özgürleştirdiği petrol arazilerini ele geçirdi. Rakka’da ‘Peygamber Torunları’ adlı birliği ile savaşarak 30 civarında kişinin ölümüne sebep oldu. Özgürleştirilmiş Azez bölgesine saldırdı ve ele geçirdi. Hazzano ve Eldana’daki ÖSO askerleri ile çatıştı. Eldana’da bulunan hastaneyi, yanlış bilgiler yaydıkları bahanesi ile kapattırdı. Alizze Bin Abd Esselam birliği komutanı Ebu Basir’i öldürdü. Halep Elbab bölgesinde nüfus dairesine girerek birçok evrakı yaktı. Sulh için yanlarına giden şeriat imamı Celal Bayirli’yi öldürdü. Ahraruşşam'dan Ebu Ubeyde El-Binnişi'yi öldürdü. Hicret birliği ile savaşarak birlikten altı kişiyi teslim olmasına rağmen öldürdü. İslam Cephesi’nden Muhammed Faris’i alarak kafasını kesti ve bunun üzerine, ‘’Yanlışlıkla, bilmeyerek oldu.’’ ifadesini kullandı. Patlak veren son olayda ise, İslam Cephesi komutanlarından olan ve ‘Ebu Reyan’ adıyla bilinen Hüseyin Süleyman kaçırılarak işkenceden tanınmaz hale getirildi ve İslam Cephesi’ne teslim edilirken yine o gülünç açıklama yapılarak, ‘’Yanlışlıkla, bilmeyerek oldu.’’ denildi. Burada gözleriniz kapatıp bir an düşünün. Hz.Peygamberimiz şu an burada olsaydı ne yapardı? Bunlara, ‘’Bravo mazlumları kesip biçmeye devam edin!’’mi derdi? Yoksa, ‘’Müslümanlık bunun neresinde? Bu nasıl bir Müslümanlık?’’ mı derdi? Bunun cevabını eminim ki hepimiz biliyoruz.

Yukarıda bahsetmiş olduğum Şehit Ebu Reyan olayının patlak vermesi üzerine 2014 yılının ilk Cumasına verilen ad, aynı zamanda  IŞİD’e karşı yapılan ilk hamle özelliği taşımaktadır. Cuma adı şuydu: ‘’İhanete Kurban Giden Şehid Ebu Reyyan.’’ Daha da netleştirmek gerekirse, devrimin başından itibaren her Cumaya halkın oylaması ile bir isim veriliyor. Bu haftaki Cumanın adı da, Suriye halkının oylarıyla belirlendi ve ‘’İhanete Kurban Giden Şehid Ebu Reyyan.’’ Cuması adıyla gösteriler yapıldı. Bunların hiçbiri rastlantı değildir. Bu söylediğim son cümlede bile herşey açık ve net bir şekilde ortadadır. Suriye halkının en çok oyladığı bu Cuma adı IŞİD’e karşı yapılan ilk hamledir. Bu demektir ki eğer  Suriye’de IŞİD devrim yararına bir şeyler yapsaydı  ve bu sebeple halk tarafından seviliyor olsaydı, bu Cuma adının seçilmesi imkansızdı. Çünkü söylediğim gibi Cuma adları halkın oylaması ile belirlenmektedir.

Bundan da ötesi Suriye Devrimi’nin başlarında Suriye halkı yürüyüşler düzenlediğinde, Baas aleyhtarı sloganlar atıldığında, Esed askerlerinin gelip havaya veya sivillerin üzerine kurşun sıkarak topluluğu dağıttığı herkesin bildiği bir şeydir. Bu aşamada gelinen nokta gösteriyor ki,  IŞİD’in varlığı Esed’i aratmıyor. Esed katillerinin iki senedir her gün yaptığını bu defa  IŞİD, İdlib’in Kafar Teharim bölgesinde gerçekleştirdi. Suriye’nin her yerinde yürüyüşler düzenlenerek, ‘’IŞİD’i istemiyoruz. Defol  IŞİD!’’ gibi sloganlar atılırken IŞİD gelip halkın üzerine kurşun sıktı.

Burada bazı arkadaşların her zamanki  gibi, ‘’Sen fitneye körüklüyorsun.’’ demelerine artık şaşırmıyorum. Fakat şunu da belirtmek isterim ki bu olayları başından beri takip edip neler olduğunu baştan sona bildiğimiz ve hazır önümüzde bu haberleri yayacak ÖSHA medya yayın organı bulunduğu halde biz IŞİD aleyhine hiçbir haber yapmadık. IŞİD’in belki aklı başına gelir de düzelir umudu ile hep sustuk. Fakat artık durumun düzelmeyeceğini  gördüğümüzde,  IŞİD kurulduktan yaklaşık 5 ay sonra yani 2013 Ekim ayının başlarında Ahraruşşam’ın yayınladığı resmi bildiriyi kaynakları ile birlikte tercüme ederek yayınladık. Bunun üzerine gerçekleri bilmeyenlerden aşırı tepki alarak tehdit edildik, hakarete maruz kaldık, adımız karalanmaya çalışıldı, fitneci denildi fakat Allah’a şükürler olsun ki artık herkes gerçeği biliyor. Eğer fitneye körüklüyor olsaydım bu bildiğim tüm ihanetleri başından beri anlatırdım. Şu an ‘’Fitneci’’ sözcüğünü kullananlar için söylüyorum, bu iftiraya ilk kez maruz kalmıyoruz  fakat merak etmeyin şu ana kadar kim fitneci dediyse ispatlayamadı ve bundan dolayı pişman oldu, çünkü zaman içerisinde tüm gerçekler tek tek ortaya çıkıyor.

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Suriye Devrimi’ni başlatan Suriye halkıdır. Onlar bu uğurda kanlarını canlarını verdi, anneler evlatlarını yitirdi, kadınlar ve genç kızlar tecavüze uğradı, kadın çocuk yaşlı demeden hepsi ambargoya ve dolayısıyla açlığa mahkum edildiler, soğuktan donarak öldüler, işkence gördüler, evsiz kaldılar ve sayamayacağımız daha nice acılar yaşadılar. Eğer IŞİD devrim konusunda  bu kadar sadık olsaydı, Suriye halkı kan kusarken, yüz bini aşkın evladını şehit verirken çıkar ve halkın yanında Esed’in karşısında olurdu.  Fakat böyle olmadığını şimdi herkes görmüş durumda.

Velhasıl, sadece IŞİD değil kim olursa olsun, bir anda Suriye’ye girip sağa sola saldırmaya, komutanları ve alimleri kaçırmaya,  işkence yaparak öldürmeye, özgürleştirilen bölgeleri geri almaya hiç kimsenin ama hiç kimsenin hakkı yoktur. Ve herkes şunu bilmeli ki bu şanlı devrimi başlatan da onurlu, şerefli Suriye halkıdır bitirecek olan da.

Tüm Müslümanların uyanması dileği ile Allah’a emanet olun..
Kaynak: suriyehaberajansi.com

Bu haber 2800 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İbretlik Resimler
  İbretlik Resimler
 • Kısaca 2017
  Kısaca 2017
 • Büyükler Bir Söyler Hikmeti
  Büyükler Bir Söyler Hikmeti
 1. İbretlik Resimler
 2. Kısaca 2017
 3. Büyükler Bir Söyler Hikmeti
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
  Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
 • Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
  Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
 • Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
  Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
 • Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
  Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
 • Fatiha Suresi Abdulsamed
  Fatiha Suresi Abdulsamed
 1. Kör Olduğu halde Dokunduğunu Çizen Türk
 2. Rusyada Bayram Namazı Camide Yer Olmayınca Caddeler taştı
 3. Mehmet Görmez Amerika'da Tarihi Hutbe
 4. Kuran Kurslarında ne kadar Başarılı olmuşuz
 5. Fatiha Suresi Abdulsamed
VİDEO GALERİ
YUKARI